Strona główna » Powiat Gnieźnieński zdobywa 3 miejsce w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”

Powiat Gnieźnieński zdobywa 3 miejsce w plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”

przez Nikodem

W zakończonym plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”, Powiat Gnieźnieński uplasował się na trzecim miejscu w kategorii „Łączy nas… dobry klimat”. To wyjątkowe osiągnięcie, którego kluczem było zaangażowanie mieszkańców w głosowanie na innowacyjny, ekologiczny projekt ŚWiAT – Środowisko, Wiedza i Alternatywne Technologie.

Organizowany przez magazyn i e-magazyn „Nasz Region”, plebiscyt wyróżnia najlepsze projekty realizowane w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. W tegorocznej edycji konkursu, w której udział wzięło 20 nominowanych inicjatyw, tylko cztery otrzymały wyróżnienia w kategoriach: społeczna misja, innowacyjny biznes, dobry klimat oraz przyjazna architektura i kultura.

Powiat Gnieźnieński zdobył 3. miejsce, zdobywając 23% głosów za projektem ŚWiAT, skupiającym się na popularyzacji wiedzy o przyrodzie i stworzeniu nowatorskiego centrum stacji meteorologicznych. Dziewięć automatycznych stacji meteorologicznych, zasilanych z paneli fotowoltaicznych, powstało w różnych miejscowościach na terenie powiatu. Dane ze stacji są przesyłane do Powiatowego Centrum Stacji Meteorologicznych i Wiedzy Przyrodniczej, gdzie są analizowane, a następnie prezentowane mieszkańcom.

Anna Jung, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego i inicjatorka projektu ŚWiAT, podkreśla, że celem przedsięwzięcia było nie tylko inwestowanie w infrastrukturę edukacyjną, ale także inspirowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Projekt wykorzystuje odnawialne źródła energii, ekologiczne materiały i stwarza przestrzeń do nauki, zabawy oraz odpoczynku.

„Nasz projekt jest wyjątkowy, ponieważ wychodzi naprzeciw potrzeb przyrody oraz naturalnej ciekawości dzieci” – mówi Anna Jung, wicestarosta powiatu gnieźnieńskiego. Dodaje również: „Stacje meteorologiczne to nie tylko infrastruktura i edukacja. To możliwość badania, monitorowania i obserwacji zjawisk atmosferycznych oraz walorów przyrodniczych na terenie powiatu gnieźnieńskiego”.

Planowane są kolejne etapy projektu ŚWiAT, obejmujące rozwój działań związanych ze środowiskiem, poprawę efektywności energetycznej oraz inwestycje w odnawialne źródła energii.

Piotr Gruszczyński, starosta powiatu gnieźnieńskiego, wyraził radość z uzyskanego wyróżnienia i podziękował za zaangażowanie mieszkańców.

„Jesteśmy niezmiernie dumni z zajęcia trzeciego miejsca w prestiżowym plebiscycie „Łączy nas WIELkopolskiE”. To dowód na to, że nasze lokalne inicjatywy zdobywają uznanie społeczności Wielkopolski, potwierdzając, że działania są zgodne z oczekiwaniami mieszkańców” – powiedział starosta Piotr Gruszczyński.

Starosta wyraził również nadzieję na kontynuację innowacyjnych projektów, zaznaczając, że powiat gnieźnieński będzie nadal dążył do wprowadzania pozytywnych zmian, zarówno w zakresie ochrony środowiska, jak i innych obszarów życia społeczności lokalnej.

Nagrody dla laureatów plebiscytu mają charakter honorowy, a oficjalne ogłoszenie wyników odbędzie się podczas specjalnego wydarzenia transmitowanego online. Sukces projektu ŚWiAT stanowi inspirację do skutecznego wykorzystania funduszy europejskich przez samorządy na rzecz lokalnego rozwoju.

You may also like

Zostaw komentarz