Strona główna » Już niebawem wystartuje nabór do szkół i placówek oświatowych powiatu

Już niebawem wystartuje nabór do szkół i placówek oświatowych powiatu

przez Nikodem

Starosta Powiatu Gnieźnieńskiego, Piotr Gruszczyński, wraz z Zarządem Powiatu oraz Wydziałem Edukacji i Sportu, podjęli działania mające na celu ułatwienie procesu rekrutacji do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025. Ich celem jest rozwianie wszelkich wątpliwości i niepokojów związanych z naborem oraz ofertą edukacyjną.

  • W ciągu ostatnich czterech lat mieliśmy do czynienia z wyjątkowymi wydarzeniami w obszarze edukacji – mówi starosta gnieźnieński, Piotr Gruszczyński. – Rozpoczęliśmy kadencję od strajków nauczycieli, następnie przeszliśmy przez okres nauczania zdalnego i konieczność zorganizowania podwójnego rocznika. Teraz, liczba uczniów przystępujących do rekrutacji jest około czterokrotnie mniejsza niż w dwóch poprzednich latach. Nie trzeba przypominać, jak ważna w tej sytuacji jest kwestia subwencji oświatowej, która trafia do samorządu za każdym uczniem. Przy obniżonym poziomie subwencji musimy zabezpieczyć środki na odpowiednie wynagrodzenia w szkołach oraz pokrycie kosztów ich utrzymania. Jesteśmy na to przygotowani. Co ważniejsze, zdajemy sobie sprawę, jak istotny jest wybór kolejnego etapu edukacji dla obecnych absolwentów klas ósmych. Razem z dyrektorami szkół i pracownikami Wydziału Edukacji i Sportu przygotowaliśmy bogatą ofertę edukacyjną, która mam nadzieję, spełni oczekiwania uczniów – podkreśla P. Gruszczyński.

Po przeprowadzeniu analizy danych od dyrektorów szkół, ankiet wśród uczniów klas ósmych i analizie naborów z poprzednich lat, placówki podległe starostwu są gotowe na przyjęcie uczniów kończących naukę w szkołach podstawowych.

Przygotowano bardzo zróżnicowaną i atrakcyjną ofertę kierunków kształcenia, w tym 5 oddziałów w liceach ogólnokształcących oraz 7 oddziałów techników. Dla tych, którzy pragną szybko zostać fachowcami w swoim zawodzie, przygotowano także ofertę kształcenia w 6 oddziałach szkół branżowych I stopnia.

Absolwenci szkół podstawowych mogą wybierać spośród 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia.

Rekrutacja będzie prowadzona elektronicznie do szkół publicznych w Gnieźnie i Witkowie, których organem prowadzącym jest Powiat Gnieźnieński, jak w latach poprzednich.

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie;
II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie;
Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego ( III LO) w Gnieźnie;
Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie;
Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie;
Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie;
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Gnieźnie;
Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie;
Szkoła Branżowa I Stopnia Specjalna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie;
Zespół Szkół Ponadpodstawowych im. Dezyderego Chłapowskiego w Witkowie.

Wybór  szkoły ponadpodstawowej to trudna, odpowiedzialna i ważna decyzja. Warto wziąć pod uwagę swoje zainteresowania i zdolności. Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych zgodnie z Zarządzeniem Wielkopolskiego Kuratora Oświaty rozpoczyna się 20 maja br. Z tego względu miesiące marzec i kwiecień to czas, by poznać ofertę szkół. Służą temu przede wszystkim „drzwi otwarte”. Warto również śledzić strony internetowe szkół oraz profile w mediach społecznościowych. Ciekawym rozwiązaniem są także prezentacje placówek w poszczególnych szkołach podstawowych.

„DRZWI OTWARTE” – TERMINY

I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Gnieźnie – 18.04.2024 r.;
II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki w Gnieźnie – 13.04.2024 r.;
Zespół Szkół im. Jana III Sobieskiego ( III LO) w Gnieźnie – 12.04.2024 r.;

Zespół Szkół Ekonomicznych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia w Gnieźnie – 18.04.2024 r.;
Zespół Szkół Przyrodniczo-Usługowych im. Stanisława Mikołajczyka w Gnieźnie – 6.04.2024 r.;
Zespół Szkół Technicznych im. Papieża Jana Pawła II w Gnieźnie – 27.04.2024 r.;
Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 3 w Gnieźnie – 20.04.2024 r.

Szkoła Branżowa I Stopnia Specjalna w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 im. Janusza Kusocińskiego w Gnieźnie – 9.04.2024 r.

You may also like

Zostaw komentarz