Strona główna » „Nie kitraj zabytków”

„Nie kitraj zabytków”

przez ks

Zapraszamy na ekscytującą wystawę „Nie kitraj zabytków”! To unikalna ekspozycja plenerowa, która ożywia witryny gnieźnieńskich budynków za pomocą wielkoformatowych naklejek, opowiadających fascynujące historie zabytków zgromadzonych przez Muzeum w ramach programu o tej samej nazwie.

Celem tego programu jest gromadzenie i dokumentowanie śladów dziedzictwa przeszłych pokoleń. Wiemy, że wielu z nas przechowuje na strychach stare fotografie, walizki, okulary, kapelusze, obrazy czy dyplomy, które mają ogromną wartość historyczną. Każdy taki przedmiot może liczyć na naszą pomoc. Nasi muzealni eksperci ocenią wartość historyczną i konserwacyjną tych obiektów. Jeśli właściciel wyrazi zgodę, zabytek może stać się częścią muzealnej kolekcji. Dzięki hojności naszych darczyńców, zabytki te stały się bohaterami naszej pierwszej wystawy.

Nie bez powodu prezentujemy te zabytki w przestrzeni publicznej – nie chcemy ich ukrywać! Witryny budynków stanowią doskonałą platformę, na której możemy podzielić się przykładami przedmiotów związanych z historią naszego miasta, które znalazły się w naszych muzealnych zbiorach w różnych okolicznościach. Każda naklejka opowiada swoją własną, niepowtarzalną historię. Dodatkowo, towarzyszy im audioprzewodnik, który dostarcza ciekawostek dźwiękowych o tych zabytkach. Aby ułatwić zwiedzanie, przygotowano mapę z oznaczonymi pinezkami, które wskazują miejsca wystawowych naklejek. Dzięki temu można łatwo odnaleźć kolejne punkty ekspozycji i odkrywać fascynujący świat naszych zabytków.

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania i oczywiście „NIE KITRANIA”! Przyjdźcie i odkrywajcie historię naszego miasta poprzez te wyjątkowe eksponaty.

  • Naramiennik z brązu oraz butelki Kasprowicza – Dobry Browar, ul. Grzybowo 34
  • Pierścionek średniowieczny – Jubiler „Brilant”, ul. Mieszka I 19
  • Głowa z pomnika Bolesława Chrobrego oraz teodolit – ul. Chrobrego 33
  • Gwoździe sztandarowe – ul. Warszawska 3
  • Meble Przybyszewskich – Sklep meblowy, ul. Rzeźnicka 
  • Batuta chóralna – narożnik ul. Dąbrówki i ul. Farnej
  • Obraz Podlaszewskiego – Muzeum Ziemniaka, ul. Tumska 2
  • Laski burmistrzów – Starostwo Powiatowe, ul. Jana Pawła II 9/10
  • Album z zawodów – MOPS, ul. Dworcowa 7

Organizator:
Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie

Kurator wystawy:
Weronika Zmudzińska (MPPP)

Współpraca:
Marcelina Chrzanowska (MPPP)
Jakub Magrian (MPPP)
Jakub Pera (MPPP)
Dariusz Stryniak (MPPP)
Jakub Szostak (MPPP)

Audioprzewodnik:
Jakub Szostak (MPPP)

Zdjęcia wystawy:
Marcelina Chrzanowska (MPPP)

Opracowanie graficzne:
Paweł Kucypera

You may also like

Zostaw komentarz