Strona główna » Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja

Uroczystości z okazji święta Konstytucji 3 Maja

przez Nikodem

Mieszkańcy i samorządowcy powiatu gnieźnieńskiego, w obecności kombatantów, parlamentarzystów, przedstawicieli służb, jednostek i straży powiatowych, placówek oświatowych, harcerzy oraz organizacji społecznych i stowarzyszeń, uczcili 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawioną w katedrze gnieźnieńskiej przez ks. bp. Radosława Orchowicza. Po eucharystii, na placu katedralnym, odbyła się tradycyjna uroczystość patriotyczna z udziałem pododdziału honorowego Wojska Polskiego, podczas której Apel Pamięci odczytał ppor. Dawid Banaszak.

Anna Jung, wicestarosta gnieźnieński, podziękowała wszystkim zebranym za udział w obchodach i za hołd oddany obrońcom oraz twórcom Konstytucji 3 Maja. Zaapelowała również, aby święto polskiej konstytucji nie sprowadzało się wyłącznie do symbolicznego uczczenia tego dnia podczas corocznych oficjalnych uroczystości. Podkreśliła, że konstytucyjne idee, takie jak demokracja, szacunek dla uniwersalnych wartości oraz społeczna jedność, powinny towarzyszyć nam wszystkim na co dzień, zwłaszcza w pracy na rzecz lokalnych wspólnot.

Obchody zakończono złożeniem wiązanek pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego oraz uroczystym odśpiewaniem „Roty”. Wszyscy uczestnicy wydarzenia zostali następnie zaproszeni do wspólnego tańca Poloneza, który poprowadził spod katedry na gnieźnieński Rynek.

You may also like

Zostaw komentarz