Strona główna » Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kiszkowie

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Kiszkowie

przez Nikodem

11 listopada to wyjątkowa data w historii Polski, przypadała w tym roku 105. rocznica odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Z tej okazji, tradycyjnie w wielu miejscowościach naszej gminy odbyły się uroczystości upamiętniające to ważne wydarzenie.

W Kiszkowie, uroczystości rozpoczęły się już w piątek, 10 listopada. Pierwszym wydarzeniem był uroczysty apel w Zespole Szkolno-Przedszkolnym, gdzie odśpiewano patriotyczne pieśni. Następnie Dyrekcja, Nauczyciele i Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. W. Szkudlarka w biało-czerwonym korowodzie udali się na Rynek. Tam odśpiewano Hymn państwowy, złożono kwiaty i zapalono znicze pod Pomnikiem Poległych i Pomordowanych. Dzieci recytowały wiersze i śpiewały patriotyczne pieśni. Wójt Gminy Kiszkowo, Tadeusz Bąkowski, również wygłosił przemówienie.

W sobotę, 11 listopada, o godzinie 18:00 w kiszkowskim kościele parafialnym odbyła się liturgia Mszy św. w intencji Ojczyzny. Po Mszy Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Mieściska poprowadziła korowód na Rynek. Następnie delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym Poległych za Ojczyznę. Hołd oddali także strażacy z ochotniczych jednostek z terenu gminy.

Wójt Gminy Kiszkowo, Tadeusz Bąkowski, podkreślił: „Szanowni Państwo! Bardzo dziękuję za tak liczny udział w dzisiejszej uroczystości z okazji święta niepodległości. Wielkie zasługi w odzyskaniu wolności mają Wielkopolanie, którzy wykazywali swym bohaterstwem w Powstaniu Wielkopolskim i wcześniej. Dzieci wrzesińskie w swym strajku, kiedy chciały uczyć się w języku polskim. Wielkim bohaterstwem było walczyć o niepodległość i złożyć na ołtarzu niepodległości ofiarę największą: swoje życie. My dzisiaj nie musimy składać takiej wielkiej ofiary. Ale o tą niepodległość również musimy zadbać. Trzeba się wykazać bohaterstwem przyjaźni, bohaterstwem dobrego słowa do drugiego człowieka. Czyż niebezpieczniejsze jest państwo, które ma wielu przyjaciół i może tą przyjaźnią obdarzać innych? Czy wtedy nie czujemy się wszyscy bezpieczniej? Walczmy o tą przyjaźń. Wykażmy się tym bohaterstwem. Bądźmy dla innych przyjaciółmi i walczmy o tą przyjaźń. Takim czynem możemy się łatwo wykazać. Bądźmy wierni naszym barwom biało-czerwonym. Bądźmy wierni naszej mowie ojczystej, Bądźmy wierni naszemu hymnowi. Kiedy śpiewamy „Jeszcze Polska nie zginęła”, to ona nie zginie. Kiedy mówimy w języku ojczystym, to on pozostanie. Kiedy śpiewamy pieśni patriotyczne, to wyrażamy nasze przywiązanie do naszej ojczyzny, do naszych barw i naszych symboli narodowych. To jest nasza mała odwaga. A dzisiaj świętujmy wszyscy i cieszmy się niepodległością!” Po przemówieniu Wójta, zgromadzeni w blasku biało-czerwonych rac wspólnie odśpiewali Rotę. Następnie pieśni patriotyczne śpiewali Przedszkolacy z Przedszkola Bajka w Kiszkowie, Panie z Klubu Senior+ Kiszkowo. Recytowano również patriotyczne wiersze.

W Sławnie uroczystości odbywały się także w piątek, 10 listopada. Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. ks. Józefa Radońskiego w Sławnie wspólnie udali się pod Pomnik Poległych, gdzie o godzinie 11:11 zaśpiewano Hymn Polski. Następnie uczniowie recytowali wiersze oraz śpiewali pieśni. Klasa I zasadziła drzewko na terenie szkoły, symbolizując rozwój i opiekę nad Ojczyzną.

W Łagiewnikach Kościelnych również odbyły się uroczystości szkolne w piątek. Nauczyciele i Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa uczestniczyli w Mszy św., a następnie odbył się uroczysty apel i przedstawienie.

Niedziela, 12 listopada, przyniosła wieczornicę patriotyczną zorganizowaną przez KGW Babki z Biglem w świetlicy wiejskiej. To było wydarzenie pełne patriotyzmu i historii. Podczas przedstawienia widzowie emocjonalnie reagowali na historię Polski i jej drogę do odzyskania niepodległości. Babki śpiewały, recytowały wiersze, ukazywały drogę Polski. Również poruszający był występ ukraińskiej rodziny. Po zakończonym przedstawieniu Panie z KGW Grupa dla Rybna oraz Stalowe magnolie KGW z Kamieńca przygotowały kiermasz, z którego dochód zostanie przeznaczony na zakup sztandaru dla Szkoły Podstawowej im. Wincentego Witosa w Łagiewnikach Kościelnych.

Jeszcze raz pragniemy podziękować wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację wydarzeń na terenie naszej gminy, jak również tym, którzy licznie wzięli w nich udział. To piękne, że potrafimy wspólnie świętować i cieszyć się z naszej niepodległości. Okazywanie postawy patriotycznej, śpiewanie Hymnu państwowego, wywieszenie biało-czerwonych flag na domach, to gest hołdu i podziękowania dla naszych przodków za możliwość życia w wolnym kraju

You may also like

Zostaw komentarz