Strona główna » Oddali hołd kom. Józefowi Wróblewskiemu

Oddali hołd kom. Józefowi Wróblewskiemu

przez fg

Dziś przypada 82. rocznica śmierci ostatniego, przed wybuchem II wojny światowej, Kierownika Komisariatu Policji w Gnieźnie – kom. Józefa Wróblewskiego.

Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wspólnie ze swoim I zastępcą kom. Mariuszem Masłowskim upamiętnili zamordowanego kom. Józefa Wróblewskiego, złożyli kwiaty i zapalili znicz przed tablicą poświęconą jego pamięci.

Aby ocalić od zapomnienia pamięć o Kierowniku Komisariatu Policji w Gnieźnie kom. Józefie Wróblewskim, który zginął zamordowany przez sowietów za wyjątkowo silną postawę patriotyczną oraz miłość do Ojczyzny i wierną służbę społeczeństwu, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki wyszedł z inicjatywą odsłonięcia upamiętniającej tablicy.

Józef Wróblewski urodził się 21 października 1895 roku w Gąsawie. Kilka lat później rozpoczął naukę w szkole powszechnej, następnie ukończył Gimnazjum w Trzemesznie. W 1918 roku walczył w Powstaniu Wielkopolskim. W 1920 roku, jako członek Polskiej Organizacji Wojskowej, u boku marszałka Józefa Piłsudskiego, brał udział w Bitwie Warszawskiej.

Służbę w Policji Państwowej rozpoczął 13 maja 1921 roku. Pracował w Komendzie Wojewódzkiej w Poznaniu, następnie był komendantem powiatowym w Wągrowcu. W latach 30. służył w jednostkach Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. W 1933 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu granicznego w Zbąszyniu, następnie był komendantem powiatowym w Nowym Tomyślu. Z dniem 10 sierpnia 1938 roku został przeniesiony na stanowisko kierownika komisariatu Policji Państwowej w Gnieźnie, gdzie służył do września 1939 roku.

KPP w Gnieźnie

You may also like

Zostaw komentarz