Strona główna » Zmarł Jacek Weiss | laureat Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego |

Zmarł Jacek Weiss | laureat Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego |

przez Nikodem

Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość 
o śmierci 

śp. Jacka Weissa
uznanego muzyka pianisty,
podsekretarza w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowegolaureata Nagrody Gnieźnieńskiej Kapituły Orła Białego 

Pogrążonym w bólu i żalu rodzinie oraz bliskim, 
składamy głębokie wyrazy współczucia

Piotr Gruszczyński
Starosta Gnieźnieński 
wraz z Zarządem Powiatu Gnieźnieńskiego


Dariusz Pilak
Przewodniczący Rady Powiatu Gnieźnieńskiego
wraz z Radnymi Rady Powiatu

Jacek Weiss, podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w rządzie Jerzego Buzka, był nie tylko urzędnikiem, ale także cenionym muzykiem pianistą, działaczem związkowym i społecznym. Urodził się w 1938 roku w Gnieźnie, gdzie rozwijał swoje talenty muzyczne jako absolwent szkół muzycznych w Gnieźnie, Poznaniu, Krakowie i Warszawie. Jego nauczycielem był profesor Zbigniew Drzewiecki. Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Jacek Weiss zdobył uznanie w świecie muzycznym, nagradzany między innymi w konkursie Muzyki Dawnej w Łodzi oraz konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy. Jego koncerty chopinowskie były cenione zarówno w Polsce, jak i za granicą, między innymi podczas pasterki w Bazylice św. Piotra w Rzymie oraz w katedrze Notre-Dame w Paryżu.

Był także aktywnym działaczem społecznym, angażującym się w organizację antykomunistycznych koncertów oraz zakładając i przewodnicząc NSZZ Solidarność pracowników Akademii Muzycznej w 1981 roku. W latach 1997-2001 pełnił funkcję wiceministra kultury, a jako minister przyczynił się między innymi do utworzenia szkoły muzycznej II stopnia w Gnieźnie.

Jacek Weiss był również pasjonatem książek, posiadał kilka tysięcy w swojej bibliotece, w tym wyjątkową książkę o gnieźnieńskiej katedrze, którą dostał od ojca w młodości. Zmarł 10 kwietnia 2024 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo w dziedzinie kultury i muzyki.

You may also like

Zostaw komentarz