Strona główna » „SOWA” – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności już w Gnieźnie

„SOWA” – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności już w Gnieźnie

przez ks

W Gnieźnie, przy Stolicy Experymentu, powstało Małe Centrum Nauki „SOWA” – Strefa Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności. Jest to unikalne miejsce, które ma na celu poszerzanie wiedzy, eksperymentowanie i doświadczanie w nietypowy sposób.

Inicjatywa tworzenia „Stref Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności – SOWA” jest realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik. Jej głównym celem jest popularyzacja nauki i badań naukowych. Plan zakłada rozwój ogólnopolskiej sieci lokalnych minicentrów nauki, które powstają w istniejących już instytucjach kultury i instytucjach naukowo-oświatowych, gdzie popularyzacja idei nauki, techniki, edukacji, sztuki i kultury jest częścią ich statutowej lub programowej działalności.

W pierwszej części „SOWY” odwiedzający znajdą wystawę z interaktywnymi eksponatami, które umożliwiają odkrywanie zjawisk i praw rządzących światem. Eksponaty te nie są opisane w matematycznym języku i służą do samodzielnego eksperymentowania, formułowania hipotez, korygowania zmiennych i odkrywania, jak świat jest racjonalny i jak można go badać.

Dodatkowo, obok wystawy z eksponatami, znajduje się „majsternia”, czyli miejsce do rozwiązywania zadań konstrukcyjnych i logicznych.

Małe Centrum Nauki „SOWA” w Gnieźnie zostało oficjalnie otwarte 22 czerwca. Jest to dwudziesta czwarta placówka tego typu w Polsce. Powstanie projektu było możliwe dzięki współpracy Ministerstwa Edukacji i Nauki, Centrum Nauki Kopernik, powiatu gnieźnieńskiego i miasta Gniezna.

Celem „SOWY” jest rozwijanie wyobraźni, ciekawości, zaangażowania i emocji u młodych ludzi. Miejscem skierowanym głównie do uczniów szkół i przedszkolaków, które uzupełnia edukację szkolną. Placówka ma wprowadzać młodzież w nowe rozwiązania technologiczne i zmieniać możliwości edukacyjne w Gnieźnie.

Małe Centrum Nauki „SOWA” znajduje się przy ulicy Słowackiego, w sąsiedztwie Stolicy Experymentu i Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Wraz z tymi dwoma ośrodkami tworzą wyjątkowe miejsce, które koncentruje się na innowacyjnym, nietypowym kształceniu i ma na celu rozwój kompetencji przyszłości, inspirację, ciekawość i kreatywność.

Zdjęcie za: https://wirtualna.scenatodziwna.eu/2023/06/28/by-eksperymentowac-i-doswiadczac-sowa-juz-w-gnieznie/

You may also like

Zostaw komentarz