Strona główna » Oszustwo na „blik”

Oszustwo na „blik”

przez fg

Gnieźnieńscy policjanci na gorącym uczynku zatrzymali 21-letniego mieszkańca Szczecina, który jest podejrzany o udział w procederze oszustwa tzw. metodą „na blik”. Wobec mężczyzny Sąd Rejonowy w Gnieźnie zastosował tymczasowy trzymiesięczny areszt. Przestępstwo oszustwa zagrożone jest karą nawet do 8 lat pozbawienia wolności.

Decyzją Sądu Rejonowego w Gnieźnie 21-letni mieszkaniec Szczecina, podejrzany o udział w oszustwach najbliższe trzy miesiące spędzi w areszcie tymczasowym. Mężczyzna został zatrzymany przez policjantów kryminalnych z Gniezna. Podejrzany jest o udział w procederze polegającym na wyłudzeniu kodów blik. Z dotychczas zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że na terenie Pierwszej Stolicy Polski 21-latek wypłacał z bankomatu pieniądze między innymi na szkodę mieszkanki Katowic. W miejscu jego przebywania policjanci ujawnili i zabezpieczyli prawie 25 000 złotych oraz dwa telefony. Postępowanie prowadzą funkcjonariusze zajmujący się przestępstwami gospodarczymi. Obecnie są ustalani pokrzywdzeni. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Metoda „na blik” polega na włamywaniu się na konta społecznościowe. Poprzez komunikator internetowy sprawca pisze do znajomych właściciela konta, że potrzebuje szybkiej pomocy finansowej albo musi pilnie zapłacić za zamówione paczki, a następnie prosi o podanie kodu do płatności mobilnych (blik). Oszust przekonuje swoją ofiarę do przekazania mu pieniędzy. Ofiara musi podać specjalny kod, a następnie potwierdzić transakcję w swojej aplikacji bankowości mobilnej. W ten sposób pokrzywdzeni myśląc, że pomagają znajomym, przekazują sprawcom kody Blik i tracą pieniądze z konta.

KPP w Gnieźnie

You may also like

Zostaw komentarz