Strona główna » Palenie Marzanny w Dziekanowicach

Palenie Marzanny w Dziekanowicach

przez fg

W IV niedzielę Wielkiego Postu (tzw. Laetare = od łac. Radować się) zwyczajowo przygotowywano ze słomy, trzciny i jałowca specjalną kukłę (Marzannę, zwaną też Śmiercichą) będącą symbolem zimy.

Obnoszono ją po wsi, moczono i „pojono” w pobliskich kałużach i stawach, lamentowano nad nią, aby ostatecznie ją spalić i zakończyć czas zimowego odrętwienia i wprowadzić wiosnę do wsi. W ten sposób własnoręcznie i symbolicznie unicestwiano zimę i oczekiwano rychłego nadejścia nowego życia. Dawniej wierzono, że palenie Marzanny miało charakter magiczny i było aktem niebezpiecznym, gdyż niszczyło się pewną złowrogą siłę, która jeszcze w ostatniej chwili mogła człowiekowi zaszkodzić. Z tego powodu, po zakończeniu całego obrzędu pospiesznie oddalano się z miejsca spalenia, aby zima i związana z nią śmierć przepadły na dobre. Z czasem, obrzęd zaczął zmieniać swój charakter, przestał być kojarzony z czymś groźnym czy nadprzyrodzonym i stał się zwyczajową zabawą dzieci i młodzieży. Na drugi dzień po spaleniu Śmiercichy, chodzono z nowym lotkiem (przyozdobioną gałązką), składano życzenia, śpiewano i zbierano dary.

Palenie Marzanny
18.03.2022 r.
Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

PROGRAM 

Od godziny 10:00 każda grupa, która zgłosi się na wydarzenie i odwiedzi Muzeum, będzie miała możliwość stworzenia własnej Marzanny. Wszystkie potrzebne materiały będą dostępne na miejscu. Potem zostanie utworzony korowód, który przejdzie do niecki pod wiatrakami, gdzie zostanie spalona Śmiercicha.

Wszystkie grupy, które planują wziąć udział w wydarzeniu, proszone są o zgłoszenie: tel: 61 427 50 10 wew. 332, 333 lub 334 lub e-mail: [email protected]

Wydarzenie odbędzie się na świeżym powietrzu na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego i trwać będzie około dwóch godzin.

Na uczestników czeka poczęstunek. Wstęp jest bezpłatny.

MPP na Lednicy

You may also like

Zostaw komentarz