Strona główna » Palenie Marzanny w Dziekanowicach

Palenie Marzanny w Dziekanowicach

przez Nikodem

21 marca 2024 roku

godz. 10.00 – 12.00

zapraszamy do Wielkopolskiego Parku Etnograficznego w Dziekanowicach

Kolejny raz organizujemy Palenie Marzanny inspirowane zwyczajem żywym do lat 80. XX wieku we wsi Zaborówiec (gmina Wijewo, powiat leszczyński), gdzie na trzy tygodnie przed Wielkanocą, a więc w okresie zwiastującym rychłe zwycięstwo życiodajnej wiosny nad martwotą zimy urządzało się ciekawą uroczystość: palenie Śmiercichy.

Centralnym punktem naszego wydarzenia będzie KUKŁA MARZANNY, którą zrobimy zgodnie z zaborówieckim zwyczajem: wokół około 8 metrowej żerdzi ściśle opleciemy słomę. Gdy będzie gotowa uniesiemy ją za pomocą poprzecznie podłożonych kołków. Ustawimy się w korowodzie: najpierw duża Marzanna a następnie dzieci z małymi marzannami, od najmłodszych do najstarszych i wyruszymy chóralnie śpiewając „Śmiercicha ze wsi, nowe lotko do wsi” i hałasując drewnianymi kołatkami, aby wypędzić „złe” ze wsi. Wyjdziemy poza granice wsi by spalić wszystkie Marzanny: dużą ustawimy pionowo i podpalimy, a małe wrzucimy do ognisk.

Marzanna jest symbolem zimy i palona jest po to, by ją unicestwić, i otworzyć drogę dla wiosny, która będzie mogła bez przeszkód wkroczyć między domostwa.

You may also like

Zostaw komentarz