Strona główna » „Książkowa brać” – biblioteczni wolontariusze „Książki na telefon”

„Książkowa brać” – biblioteczni wolontariusze „Książki na telefon”

przez fg

Trzy lata w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna działa już usługa „Książki na telefon”. Dzięki inicjatywie można zamówić książki z księgozbioru miejskiej książnicy z dostawą do domu.

Usługa przeznaczona jest dla osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do biblioteki. „Książka na telefon” łączy we wspólnym celu bibliotekarzy i wolontariuszy. Ci ostatni od zeszłego roku mają zresztą swoją oficjalną nazwę – „Książkowa brać”. Wizyty w domach czytelników to często po prostu niesienie radości osobom samotnym, które czekają z niecierpliwością na odwiedziny.

Za nami właśnie spotkanie członków „Książkowej Braci” oraz przedstawicieli wszystkich placówek Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Tematem przewodnim zebrania było usprawnienie usługi, tak aby skutecznie docierała do zainteresowanych z terenu całego Gniezna. Na spotkaniu powitano także nowych wolontariuszy. Otrzymali oni z rąk dyrektora Biblioteki – Piotra Wiśniewskiego imienne identyfikatory, okazywane podczas wizyt w domach czytelników.

O swoich doświadczeniach w pracy wolontariackiej z osobami starszymi opowiadali zaproszeni na spotkanie przedstawiciele Stowarzyszenia mali bracia Ubogich. Dyskusja, która nasunęła się po tej prezentacji pozwala streścić wspólne wnioski w kilku hasłach: warto pomagać innym; pomoc powinna opierać się nie tylko na dobrych chęciach, ale też na wiedzy i doświadczeniu, a przede wszystkim na sercu i empatii.

Tych cech z pewnością nie brakuje wolontariuszom z drużyny „Książkowej braci”. Czekają oni na kolejne zgłoszenia zapotrzebowania na świeże dostawy literatury wśród gnieźnian. W tym celu należy dzwonić do placówek Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna najbliższych miejscu zamieszkania.

Przypominamy te adresy:

Biblioteka Główna, ul. Mieszka I 16 – 61 426 18 44

Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56

Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54

Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) – 61 426 63 44

BPMG

You may also like

Zostaw komentarz