Strona główna » Gnieźnieński Tydzień Bibliotek – święto bibliotekarzy, bibliotek i czytelników

Gnieźnieński Tydzień Bibliotek – święto bibliotekarzy, bibliotek i czytelników

przez fg

Co roku w maju swoje święto mają bibliotekarki/bibliotekarze i biblioteki. Celebrują to podczas Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.

Wydarzenie ma zasięg ogólnopolski, a jego gnieźnieńska edycja rozpoczęła się 8 maja. Bibliotekarze z Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna, Gnieźnieńskiej Szkoły Wyższej Milenium, Instytutu Kultury Europejskiej UAM, Państwowej Szkoły Wyższej i Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Gnieźnie zaprosili mieszkańców na gnieźnieński Rynek. Chcieli w ten sposób zaznaczyć swoją obecność w mieście, pokazać bogactwo i różnorodność zbiorów i zaprosić na niedzielne południe pełne atrakcji. Podczas akcji można było wziąć udział w przygotowanych zabawach, warsztatach plastycznych, konkursach, poczęstować się słodkim upominkiem, a nawet oddać się czytaniu i chwili relaksu na leżaku.

Od wtorku natomiast w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna na czytelników czekały kolejne atrakcje. Przygotowane wydarzenia poświęcone były twórczości Marii Konopnickiej, dla podkreślenia 180. rocznicy urodzin tej znakomitej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. W wypożyczalniach królowały krasnale, jagódki i inni bohaterowie znani z książek Konopnickiej. Grupy zorganizowane mogły wziąć udział w warsztatach czytelniczych „Na jagody z Jagodą Sam” i zajęciach „O krasnoludkach i sierotce Marysi” , a także wyruszyć na poszukiwanie książek oznaczonych jagodą – „Idziemy na jagody”, odkrywać zakamarki, w których ukryły się biblioteczne sowy – „Bądź Jankiem Wędrowniczkiem – policz sowy w bibliotece” a także podjąć próbę rozwiązania literackiej zagadki – „Literacka mapa świata”. Sponsorem słodkości był partner strategiczny Biblioteki – Sklepy Spożywcze Jagoda Sam.

Również jak co roku Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna zachęcała dłużników do zwrotu przetrzymanych książek bez konieczności opłacania kar, czyli skorzystania z abolicji.

Wraz ze świętem bibliotek pojawiła się nowa usługa – „Doradztwo biblioteczne” dla indywidualnych odbiorców. Na podstawie rozmowy biblioteczny doradca proponuje listę książek do wypożyczenia. Na rozmowy z doradcą można się umawiać w Bibliotece Głównej, przy ul. Mieszka I 16, w każdy poniedziałek od godz. 10.00 do 18.00.

Tegoroczna odsłona Tygodnia Bibliotek odbywała się pod hasłem „Biblioteka – świat w jednym miejscu”.

BPMG

You may also like

Zostaw komentarz