Strona główna » „Królowa Śniegu” w Teatrze Fredry już w lutym!

„Królowa Śniegu” w Teatrze Fredry już w lutym!

przez fg

Roztrzaskane lustro to okrutne dzieło złośliwego trolla, które w „Królowej śniegu” odbija otaczający świat w taki sposób, by pokazywać tylko to, co złe i brzydkie. Gdy uległo rozbiciu, jego odłamki pospadały na ziemię, raniąc ludzi i wnikając do ich serc i oczu. Jedną z ofiar stał się chłopiec będący jednym z dwójki głównych bohaterów baśni H.Ch. Andersena – Kai.

Opowieść zimowa to jednak tylko pretekst do zmierzenia się z innymi tematami, gdyż kanwą tej historii jest metafora zimy i lodu jako emocjonalnej oziębłości, uczuciowego niedostatku połączonego z zatarciem granic etycznych, nieumiejętnością radości i afirmacji życia, wszechogarniającym smutkiem. Zima jednak, podobnie jak te stany, jest czymś, co w sposób immanentny wpisane jest w nasze doświadczenie. Dlatego twórcy stawiają w spektaklu pytanie pozornie filozoficzne, a jednak bliskie życiu – i boleśnie dotkliwe dla dziecięcego odbiorcy: jaka jest natura cierpienia, smutku i zła, a zarazem podejmują próbę skonfrontowania się z tym niełatwym tematem i znaleźć sposób na opowiedzenie go w teatrze dziecięcym.

Autorem tekstu, inspirowanego dziełem Andersena, oraz twórcą przedstawienia jest Beniamin Bukowski, młody dramaturg i reżyser teatralny, laureat kilkunastu konkursów literackich, m.in. Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej 2015, którego teksty drukował m.in. miesięcznik „Dialog”.

Jak skutecznie można się przeciwstawić złu, przepracować smutek i gniew, odnajdować radość? Poznajmy wspólnie drogę do uwolnienia się od szkodliwego wpływu „pękniętego lustra”.

„Królowa Śniegu”

11.02.2022 r., godz.9.30 i 11.30
12.02.2022 r., godz.11
14.02.2022 r., godz.9.30 i 11.30

tekst i reżyseria
Beniamin M. Bukowski
scenografia i kostiumy
Katarzyna Stochalska
wizualizacje
Eliasz Styrna
muzyka
Mateusz Mierzejewski
asystentka scenografki
Natalia Borys

występują
Kamila Banasiak
Zuzanna Czerniejewska
Katarzyna Kalinowska
Martyna Rozwadowska
Paweł Dobek / Mateusz Osiadacz (gościnnie)
Bogdan Ferenc
Maciej Hązła
Wojciech Kalinowski
Michał Karczewski
Wojciech Siedlecki


inspicjent
Jolanta Skawina

informacja: Teatr Fredry w Gnieźnie
fot. Dawid Stube

You may also like

Zostaw komentarz