Strona główna » HNS/Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-24

HNS/Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-24

przez Nikodem

Informujemy, że w pierwszej połowie 2024 roku NATO Supreme Headquarters Allied Powers Europe (SHAPE) – Dowództwo Połączonych Sił Sojuszniczych w Europie organizuje na starym kontynencie największe od kilkudziesięciu lat ćwiczenie wojskowe o nazwie STEADFAST DEFENDER 2024 (STDE24), będące federacją kilkunastu ćwiczeń narodowych (sojuszniczych), w tym polskiego ćwiczenia o nazwie DRAGON-24.

Ćwiczenie taktyczne z wojskami DRAGON-24 jest ćwiczeniem narodowym, wieloszczeblowym, wielodomenowym, z udziałem sił międzynarodowych, prowadzonym na terytorium Polski (na poligonach i w terenie przygodnym) w terminie od 25 lutego do 14 marca 2024 roku. Jego głównym celem będzie doskonalenie zdolności reagowania na zagrożenia militarne i niemilitarne w czasie kryzysu i otwartego konfliktu zbrojnego.

W ćwiczeniu weźmie udział około 20 tysięcy żołnierzy, w tym około 5 tysięcy żołnierzy z państw sojuszniczych, oraz ponad 3,5 tysiąca jednostek sprzętu wojskowego. Biorąc pod uwagę skalę zaangażowanych sił i środków, scenariusz zagrożeń i planowane do realizacji epizody taktyczne, będzie to, według oceny SHAPE, największe i najważniejsze ćwiczenie w ramach STDE24. Scenariusz ćwiczenia zakłada realizację większości zadań w ścisłym współdziałaniu z elementami pozamilitarnych struktur obronnych państwa.

Kluczowym elementem ćwiczenia DRAGON-24 będzie przeprowadzenie taktycznego marszu drogowego (tzw. marszu dofrontowego) po drogach i w terenie przygodnym.

You may also like

Zostaw komentarz