Strona główna » Ukraińskie tradycje Wielkanocne zagościły w Ratuszu

Ukraińskie tradycje Wielkanocne zagościły w Ratuszu

przez fg

Stary ratusz wypełnił się wczoraj zwyczajami i kulturą ukraińską. Miejsce to znane jest z organizowania wydarzeń przybliżających różnorodność tradycji i kultur, tym razem nie mogło być inaczej. W murach Ratusza zagościła Ukraina.

Organizatorom i gościom nie straszna była niesprzyjająca pogoda. Uczestnicy mogli wspólnie lepić pierogi, ozdabiać pisanki, ale też po prostu spotkać się i wspólnie spędzić czas.

Od samego początku przyjazdu rodzin z Ukrainy Miejski Ośrodek Kultury włącza się w pomoc, organizując warsztaty i imprezy integracyjne. Spotkanie z ukraińskimi tradycjami Wielkanocnymi wyszło z potrzeby chwili i serca. Spotykając się od blisko dwóch miesięcy wspólnie stwierdziliśmy, my pracownicy MOKu i osoby z Ukrainy, że należy coś zrobić również przed Wielkanocą prawosławną. Wspólnie zorganizowaliśmy warsztaty kreatywne, malowanie jaj, warsztaty lepienia pierogów. Rodziny ukraińskie przygotowały także program artystyczny. Nie zabrakło również tradycyjnego ukraińskiego barszczu. Było dużo radości, ale także łez wzruszenia i tęsknoty. Bardzo cieszy nas fakt, że dotarły do Starego Ratusza osoby, które wcześniej nie pojawiały się na wydarzeniach przez nas organizowanych, bo teraz wiedzą, że jest takie miejsce, w którym zawsze będą mile widziani. Myślę, że to spotkanie było bardzo potrzebne zarówno Ukraińcom jak i Polakom. Cały czas uczymy się siebie, a kultura jest tym co nas najbardziej zbliża. – mówi Marta Pacak z Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie.

You may also like

Zostaw komentarz