Od dobrze „nastrojonej” orkiestry po warsztaty i rockowe koncerty. Centrum Kultury „Scena to dziwna” bierze udział w kolejnych projektach, dzięki którym zrealizowane zostaną nowe, wyjątkowe działania.
Nowy sezon kulturalny, nowe wyzwania, w tym takie, które wiążą się z realizacją projektów kulturalnych, dofinansowanych z zewnętrznych źródeł. Dużo pracy czeka Centrum Kultury „Scena to dziwna”, ale pracy ciekawej, wartościowej i ważnej – także dla mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego. Będą to działania włączające, ale też takie, które pozwolą na piękne prezentowanie części działalności poza murami instytucji.
Niech szata zdobi orkiestrę
Program „Mamy naStroje” służy wsparciu jednostek samorządu terytorialnego, prowadzących instytucje kultury, w których działają grupy artystyczne. Dzięki programowi „Mamy naStroje” Powiat Gnieźnieński będzie mógł wyposażyć funkcjonującą przy Centrum Kultury „Scena to dziwna” Orkiestrę Dętą Powiatu Gnieźnieńskiego w stosowne stroje – mundury galowe.
„Niech szata zdobi orkiestrę!” to wspólny projekt Powiatu i eSTeDe na kwotę 15600 zł, który Samorząd Województwa Wielkopolskiego dofinansował w kwocie 12 tysięcy złotych. Galowe garnitury z pewnością „ozdobią” orkiestrę, a ta będzie mogła pięknie prezentować się podczas licznych wystąpień, szczególnie w zbliżającym się roku 2025 – roku milenium koronacji królewskich.
Dostępność w Instytucjach Kultury
„Projektowanie Uniwersalne Kultury – Dostępność w Instytucjach Kultury” to projekt, który podejmuje temat dostępności i włączania osób ze szczególnymi potrzebami i seniorów w działania instytucji kultury. Jego celem jest poprawa dostępności instytucji kultury w przygotowaniu i realizacji oferty. Skierowany jest dopublicznych instytucji kultury oraz organizacji pozarządowych. CK eSTeDe realizuje zadanie 3 tego projektu czyli„Budowa kompetencji w celu wdrażania dostępności”. Ma on na celu zwiększanie wiedzy i kompetencji osób pracujących w sektorze kultury w kluczowych ze względu na dostępność obszarach.
Bazą dla wszelkich działań projektowych jest „Model dostępnej kultury”, dokument wypracowany wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, oraz instytucje i organizacje zajmujące się dostępnością z Polski i Niemiec, w ramach projektu „Kultura bez barier” finansowanego ze środków europejskich.
Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 3.3 „ Systemowa Poprawa Dostępności” Priorytetu III „Dostepność i Usługi dla Osób z Niepełnosprawnościami” Programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021- 2027
Kultural(nie)pełnosprawni
W ramach programu Edukacja Kulturalna” przygotowujemy projekt „Kultural(nie)pełnosprawni”. Zadanie składa się z cyklu warsztatów muzycznych oraz teatralnych.Zajęcia muzyczne dedykowane są podopiecznym gnieźnieńskich środowiskowych domów samopomocy. Poprowadzi je Bartosz Miecznikowski z fundacji „Muzyczni Czarodzieje”. Do udziału w warsztatach zaprosiliśmy ŚDS-y „DOM ANKI” oraz „DOM TĘCZA”. Uczestnicy bawić się będą muzyką, grając na instrumentach perkusyjnych oraz tworzyć autorskie piosenki. Zaprezentują je szerszej publiczności w czasie koncertu, na którym wystąpią obok uczestników sekcji działających w naszym Centrum Kultury.„Tak się rodzi pasja” to hasło towarzyszące warsztatom oraz koncertowi.
Gwiazdą wieczoru będzie zespół Na Górze. To grupa, która od 1994 roku bezkompromisowo pokazuje, że osoby z niepełnosprawnościami mogą być pełnosprawnymi artystami. Sama siebie określa jako mieszanka wybuchowa. W jej skład wchodzą osoby, które przez wyrozumiałe społeczeństwo są uznawane za niepełnosprawne. Obok nich, równorzędnie występują muzycy traktowani przez powierzchowne społeczeństwo jako pełnosprawni. Dzięki wspólnej działalności scenicznej postawili pod znakiem zapytania wszelkie tego typu etykietki, dystansując się do nich. Twierdzą, że z tzw. „średniej” wynika, że są ekipą „półsprawną”. To, co gra Na Górze, niektórzy określają jako punk and roll, inni jako neo punk, czy art punk. Samej grupie najbardziej podoba się bezpretensjonalne określenie „piosenkowy punk”. W 2019 roku zespół wystąpił w programie „Mam Talent!” docierając do półfinału. Grupa grała m.in. jako supporty zespołów: Hey, Kult, Armia, VooVoo. Zespół wydał siedem płyt. wystąpili na nich m.in.: Czesław Mozil, Kayah, Renata Przemyk, Grabaż (Strachy Na Lachy, Pidżama Porno), Jacek Budyń Szymkiewicz (Pogodno), Alek Korecki (Tilt), Dawid Portasz (Jafia).
Najmocniejszą stroną Na Górze są koncerty, na których ujawnia się ekspresja, żywiołowość jego członków. Koncert odbędzie się 27 września o godz. 17.00. Wstęp wolny.
Pracownicy ośrodków wsparcia dla osób z niepełnosprawnością wezmą udział w warsztatach teatralnych, w czasie których zdobędą umiejętności i wiedzę z zakresu arteterapii potrzebną w codziennej pracy.Poprowadzi je Artur Kamiński – aktor, wokalista, instruktor od wielu lat pracujący z grupami seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami. Zaprosimy 10 osób, które będą miały szanse podnieść swoje kwalifikacje. Wykorzystywane będą elementy dramy, pracy z ciałem, emisji głosu, ekspresji emocji itp. W trakcie warsztatów powstanie film obrazujący pracę uczestników. Zakończeniem warsztatów będzie spotkanie pod hasłem „Teatr jest po to aby wszystko było inne niż dotąd”. Będzie to okazja do podsumowania warsztatów oraz zaprezentowania filmu dokumentującego pracę na zajęciach teatralnych prowadzonych w Domu Pomocy Społecznej w Łopiennie. Tego dnia wystąpi również integracyjna grupa teatralna „Michalinki” na co dzień działająca w CK „Scena to dziwna”.
Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.