Strona główna » Niezwykła okazja by poznać „Ludzi z pasją” w eSTeDe

Niezwykła okazja by poznać „Ludzi z pasją” w eSTeDe

przez fg

31 marca w Centrum Kultury „Scena to dziwna” odbył się wernisaż wystawy „Ludzie z pasją. Wystawa przedmiotów niezwykłych”. Wystawę otworzył cytat Josepha Campbella: „Pasja wyprowadza ludzi poza ich samych, poza ich wady, poza ich niepowodzenia”.

Niezwykła wystawa rękodzieła, przejawiającego się w wielu dziedzinach, przez haft, biżuterię, odzież, świece a nawet noże, oraz jego twórcy – Ludzie z pasją – zachwycający, inspirujący, robiący to, co kochają. Dla niektórych z nich rękodzieło to hobby, sposób na spędzanie wolnego czasu, a dla innych połączenie pasji i pracy.

Jedną z takich twórczyń, czerpiącą swoje inspiracje z natury, zajmującą się biżuterią, jest Izabela BubaczTworzę od najmłodszych lat, zawsze interesowałam się kilkoma dziedzinami, a nie tylko jedną. Na wystawę z moimi pracami trafiłam dzięki Kasi, ze wspaniałego teamu Sypaszyje, gdzie zaproponowano mi, że mogłabym zaprezentować swoje wyroby hafciarskie i biżuterię właśnie tutaj. Poza wystawą można nas znaleźć online na art-bubiska.pl oraz w naszym mobilnym punkcie, a także na jarmarkach w całej Polsce. Moją oczywistą inspiracją jest natura, ponieważ mieszkam na wsi, za Gnieznem, blisko jezior, między polami i lasami. Niemalże codziennie spotykam na drodze lisy oraz sarenki, które najczęściej haftuję. Byliśmy świadkami dorastania młodego Jelenia, którego wyhaftowałam w zeszłym roku i został wyróżniony na międzynarodowej stronie zrzeszającej utalentowanych hafciarzy z całego świata. W domu miałam zawsze mnóstwo zasuszonych kwiatów w książkach i żeby poszerzyć asortyment zainteresowałam się mocno tworzeniem biżuterii metodą Tiffaniego. Wybór padł jednak ostatecznie na pracę z żywicą, ponieważ szkło bardzo ograniczało moją wyobraźnię, nie mogłabym w szkle układać kompozycji przestrzennych i 3d, ani tworzyć np. bardzo unikatowych torebek z żywicy z prawdziwymi kwiatami wychodzącymi na zewnątrz, które współtworzę z inną rękodzielniczką z Gniezna – Iwonką Piechocką- Jóźwiak. Zajmuję się biżuterią od 5 lat, a zaczęło się zupełnie przypadkowo i spontanicznie, w zasadzie pomysł przyszedł z zagranicy. Przyjaciółka przywiozła mojej córce robótkę DIY, haftowaną laleczkę, którą samodzielnie wyhaftowałam i totalnie zakochałam się w hafcie. Rozpoczęłam kursy internetowe i samodzielną naukę z różnych książek i czasopism, w ramach oderwania myśli od własnej zagrożonej ciąży zanurzyłam się w świecie haftu. Okazało się, że pokochałam to i nie wyobrażam sobie obecnie życia bez tego co tworzę”.

Na wystawie można podziwiać artystyczne wyroby: Roberta Andrzejewskiego, Haliny Bandulet, Izabeli Bubacz, Doroty Degórskiej-Bartkowicz, Teresy Głowackiej, Hanny Kaczmarek, Jadwigi Kowalskiej, Mieczysława Najkowskiego, Barbary Noskiewicz, Sławomira Piaseckiego, Grzegorza Rajskiego, Emilii Skiba, Jadwigi Superczyńskiej, Marioli Szawala, Marii Śledzińskiej, Dobromiły Walczak, Aleksandry Wiecka, Marii Milczek, Zbigniewa Wilkosza oraz osób ze Stowarzyszenia Artystyczno-Rehabilitacyjno-Terapeutycznego „Promyk” Dębnica.

Wystawę będzie można oglądać od 31 marca do 15 kwietnia 2022 roku.

fot. Marta Bielawska-Borowiak

You may also like

Zostaw komentarz