Strona główna » Czytelnicze akcje Biblioteki solidarne z Ukrainą

Czytelnicze akcje Biblioteki solidarne z Ukrainą

przez fg

Rzesze osób na całym świecie wyrażają solidarność z walczącą Ukrainą. Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna też przyłącza się do tego ważnego głosu. Wśród kilku marcowych propozycji nie zabrakło również takich, których celem jest wspieranie dzieci w zrozumieniu obecnej sytuacji, a także poznawanie i promowanie literatury ukraińskiej.

„Książki, które dodają odwagi” – program bajko-terapeutyczny dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

Jak uciszyć niepokój, opanować strach? Jak zadbać o emocje, zwłaszcza w tak trudnej dla nas wszystkich rzeczywistości? Kołem ratunkowym mogą być pozycje z działów „Bajki –pomagajki” Biblioteki Publicznej Miasta Gniezna. Jak zapewniają bibliotekarze gnieźnieńskiej książnicy – czytając dziecku określone bajki możemy pomóc w trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. Bajki uczą, jak sobie radzić z problemami, pokazują, że inni przeżywają podobne zdarzenia, oddziałują profilaktycznie przygotowując dziecko do nowych sytuacji. Rodzice mogą czerpać z bajek inspirację do wychowywania i nawiązywania głębszych relacji z dziećmi. Zaś dla nauczycieli bajki relaksacyjne, psychoterapeutyczne i psychoedukacyjne mogą być fachowym wsparciem w ich pracy z dziećmi. Celem bajkoterapii jest bowiem rozbudzanie wiary we własne siły, dodanie odwagi życiowej, budowanie zaufania do siebie i swoich możliwości.

Wśród „Bajek – Pomagajek” jest wiele książek o emocjach, różnych sytuacjach z życia dzieci, zmianach i wyzwaniach. Cały kalejdoskop różnorodnych emocji poznamy m.in. poprzez książki: „Co robią uczucia?” Tiny Oziewicz, „Strach ma wielkie oczy” Magdaleny Młodnickiej, „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza. W księgozbiorze bibliotecznym można też znaleźć książki mówiące o wolności, tolerancji i inności.

Akcja ma również na celu przygotowanie dzieci na przyjęcie do swojego grona w przedszkolu, szkole, na podwórku, rówieśników z Ukrainy, którzy czasami dopiero będą się uczyli języka polskiego, naszych zwyczajów, kultury. Pomocą mogą tu służyć książki: „Nietoperzyca Kaja i kraina uważności” – praca zbiorowa, „To MY, Dzieci Świata” Elizy Piotrowskiej czy też „Basia i wolność” Zofii Staneckiej.

To pozycje z działu „Bajki – pomagajki” są właśnie podstawą warsztatów przygotowanych przez miejską książnicę dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Odbywać się będą w placówkach bibliotecznych oraz w BAZIE Centrum Edukacji Kreatywnej. Program zajęć przygotowano w ramach akcji „Całe Gniezno Czyta Dzieciom”.

Szczegóły – Ewa Jaworska, koordynator akcji CPCD / 61 426 40 54

Zapisy dla grup przedszkolnych i wczesnoszkolnych pod numerami:

BAZA – Centrum Edukacji Kreatywnej – 609 067 645
Wypożyczalnia dla Dzieci, ul. Mieszka I 16 – 61 426 18 42
Filia nr 1, ul. Krucza 3 – 61 426 39 56
Filia nr 2, ul. Staszica 12a – 61 426 40 54
Filia nr 9, os. Orła Białego 18 (budynek SP 10) 61 426 63 44

„Pracownia Opowieści” z Baśnią Ukraińską

Ustnie przekazywane opowieści są stare jak ludzkość. Tak naprawdę wędrowni bajarze opowiadali nie tylko dzieciom, ale też całym społecznościom odwiedzanych miejsc. Ich opowieści pełniły rolę nie tylko rozrywkową, ale i terapeutyczną czy integrującą.

Z takich pobudek w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna powstaje „Pracownia Opowieści”. W ramach jej działalności biblioteczna Bajarka – w tej roli Agnieszka Antosik, będzie opowiadała baśnie narodów z całego świata. Na początek do Wypożyczalni dla Dzieci przy ul. Mieszka I 15, bo tam lokalizować się będzie „Pracownia”, Biblioteka zaprasza grupy przedszkolne. W planach są już także popołudniowe spotkania z chętnymi, którzy mają ochotę wsłuchać się w opowiadane na głos baśnie.

Cykl inaugurują, z oczywistych względów, baśnie ukraińskie. „Zgłębiając się w ich świat, zbliżymy się do korzeni tak bliskich nam zwłaszcza teraz Ukraińców, odkryjemy, jak wiele nas łączy i jak podobne są nasze marzenia. Spotkamy się u źródła” – zapowiada biblioteczna Bajarka.

„Ukraino, poezja ma Twój głos!”

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Poezji. Oczy świata skierowane są teraz – co oczywiste – na Ukrainę. Dlatego 19 marca, w sobotę o godz. 19.00, Biblioteka zaprasza do Czytelni Biblioteki Głównej, przy ul. Mieszka I 16, na wieczór poezji ukraińskiej w polskim przekładzie.

Będzie można przeczytać i posłuchać m.in. wiersze z tomiku „Antena” Serhija Żadana, poety z Charkowa, który teraz walczy o swoje miasto i swój kraj.

Po poezji, kameralny koncert Tom Bishop, w którym również nie zabraknie akcentów ukraińskich. Tom Bishop wystąpi w składzie: Aleksander Schmidt – śpiew i gitara, Arkadiusz Królak – gitara. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj.

BPMG

You may also like

Zostaw komentarz