Strona główna » Powiat Gnieźnieński solidarny z Ukrainą

Powiat Gnieźnieński solidarny z Ukrainą

przez fg

Olbrzymie zaniepokojenie militarną aktywnością Rosji wobec Ukrainy oraz solidarność i wsparcie dla Ukrainy w umacnianiu demokracji – jednogłośnie wyrazili Przewodniczący Rady oraz obecni na dzisiejszej sesji Rady Powiatu starostowie Powiatu Gnieźnieńskiego:
 

„Wyrażamy olbrzymie zaniepokojenie bezprecedensową militarną aktywnością Rosji wobec naszego najbliższego sąsiada – Ukrainy i naruszeniem jej integralności terytorialnej. W tym wyjątkowo trudnym czasie, w związku z wydarzeniami, które wstrząsnęły całym demokratycznym światem, przekazujemy wyrazy jedności i zapewniamy o solidarności mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi w partnerskim Miastem Browary oraz Rejonem Humańskim.”


Współpraca z partnerami na Ukrainie


Powiat Gnieźnieński ściśle współpracuje z dwoma ukraińskimi partnerami. Na przełomie 2009 i 2010 roku Powiat Gnieźnieński nawiązał współpracę partnerską z Miastem Browary oraz Rejonem Humańskim.

Dzieliliśmy się doświadczeniami w zakresie wprowadzania reformy samorządowej, realizowaliśmy projekty dla młodzieży, odbyliśmy szereg spotkań i rozmów, jednym słowem nasza dotychczasowa współpraca przekroczyła instytucjonalne relacje. – zaznacza starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński  – Tym bardziej nie możemy być obojętni w obliczu zagrożenia niepodległości, bezpieczeństwa mieszkańców i naruszania integralności terytorialnej naszych partnerów.


Gotowość do wsparcia


Stanowisko samorządowców kończy deklaracja: „Uważamy, że żadne inne państwo w Europie nie rozumie Ukrainy tak dobrze, jak Polska. To my, podobnie jak nasi wschodni sąsiedzi przechodziliśmy okres niełatwych zmian politycznych, społecznych i administracyjnych. Doświadczyliśmy także konieczność przełamania barier mentalnych w społeczeństwie. Dziś, Polska jest w zjednoczonej Europie. Swoje należne miejsce zajmuje w niej również Ukraina, która od 1991 roku niestrudzenie podąża w kierunku pełnoprawnego przyjęcia jej w poczet państw skupionych w Unii Europejskiej. Europa i Polacy powinni wspierać swoich sąsiadów w ich dążeniach. W tym wyjątkowo trudnym czasie, w związku z wydarzeniami, które wstrząsnęły całym demokratycznym światem, przekazujemy wyrazy jedności i zapewniamy o solidarności mieszkańców Powiatu Gnieźnieńskiego z naszymi ukraińskimi przyjaciółmi.”

Powiat Gniezno

You may also like

Zostaw komentarz