Strona główna » „Rewizor” Gogola w Teatrze Fredry

„Rewizor” Gogola w Teatrze Fredry

przez fg

Teatr im. Aleksandra Fredry zaprasza na spektakl, który odbędzie się 9 stycznia 2022 roku.

Akcja „Rewizora” – komedii w pięciu aktach napisanej przez Mikołaja Gogola – rozgrywa się w prowincjonalnym, małomiasteczkowym środowisku z czasów carskiej Rosji. Jest, owszem komiczną, ale i szalenie przenikliwą diagnozą małej społeczności powiązanej licznymi zależnościami. To z „Rewizora” pochodzi jeden z najbardziej znanych cytatów: „Z czego się śmiejecie? Z samych siebie się śmiejecie!”.

Jak prawie dwustuletni utwór ma się do naszych czasów? Czy śmiać się będziemy z postaci Gogola, czy może z siebie? A może w Polsce AD 2021 utwór Gogola przestaje być komedią, a staje się tragifarsą w krzywym zwierciadle literatury?

„Korupcja i nepotyzm funkcjonuje wszędzie i od lat. Władza degeneruje nie tylko na najwyższych szczeblach. Spiss i Łagowska pokazują komedię, więc bawią się konwencją, korzystając z tego, o czym na co dzień informują nas media.

W szpitalu nie leczą; króluje tu bałagan, bo placówką zarządza nieudacznik. Oświata jaka jest, każdy wie; na czym zarabia poczta – nie jest tajemnicą, a sądy w ogóle nie pracują. To wszystko nie jest pokazane w formie kabaretu, ale z Barejowskim dystansem do świata, który nas otacza”. Wojciech Giczkowski.

„REWIZOR” M.GOGOL, 9 STYCZNIA 2022r. GODZINA 18.00

Mikołaj Gogol
REWIZOR
tłumaczenie – Julian Tuwim
reżyseria, scenografia, światła – Justyna Łagowska
dramaturgia – Maria Spiss
muzyka – Maciej Szymborski
choreografia – Milena Czarnik
kostiumy – Julia Kosmynka

obsada: Wojciech Siedlecki, Joanna Żurawska, Iwona Sapa, Zuzanna Czerniejewska Stube / Kinga Bobkowska (gościn­nie), Wojciech Kalinowski, Maciej Hązła, Bogdan Ferenc, Maciej Hanczewski (gościnnie), Mateusz Osiadacz (gościn­nie), Michał Karczewski, Paweł Dobek/Patryk Michalak (gościnnie), Kamila Banasiak, Martyna Rozwadowska, Katarzyna Kalinowska, oraz Damian Grzelak

inspicjent – Ewa Malicka

Bilety: kasa teatru, Bilety24.pl

Tekst: informacja prasowa
Zdjęcie: Dawid Stube

You may also like

Zostaw komentarz