Strona główna » MPP na Lednicy zaprasza na polsko-ukraińską wystawę

MPP na Lednicy zaprasza na polsko-ukraińską wystawę

przez fg

Otwarcie polsko-ukraińskiej wystawy odbędzie się w piątek 6 maja, o  godz. 12:00 na terenie małego skansenu przy przeprawie promowej.

„Średniowieczne źródła naszego dziedzictwa Ostrów Lednicki – Sofia Kijowska” to wystawa planszowa, której celem jest zaprezentowanie relacji Polski piastowskiej i Rusi kijowskiej we wczesnym średniowieczu, wspólnego polsko-ukraińskiego dziedzictwa historycznego. 

Najważniejszym obiektem architektury sakralnej na Ukrainie jest Sobór Mądrości Bożej (Sobór Sofijski) w Kijowie z XI wieku, który znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO i zarządzany jest przez Narodowy Rezerwat „Sofia Kijowska”. Natomiast grodzisko na Ostrowie Lednickim z najlepiej zachowanymi w Polsce reliktami preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej, najczęściej wskazywane jest jako miejsce, gdzie Mieszko I mógł zostać ochrzczony. Ostrów Lednicki, nazywany „Chrzcielnicą Polski”,  zarządzany przez Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, uznany jest za Pomnik Historii.

Właśnie prezentacja tych elementów dziedzictwa, zabytków, stanowiących spuściznę kulturową Ukrainy i Polski, pierwsze chrześcijańskie budowle w obydwu tych krajach, jest podstawą wystawy i 5- letniej współpracy naukowej pracowników Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy i Narodowego Rezerwatu „Sofia Kijowska”.

Zgodnie z ustaleniami z 2021 r. wystawa ta w tej samej formie miała być prezentowana jednocześnie w Kijowie w pobliżu Soboru Mądrości Bożej i w Dziekanowicach w sąsiedztwie Ostrowa Lednickiego. Dlatego też wszystkie informacje na planszach są zamieszczone w trzech językach (tj. polskim, ukraińskim i angielskim). Niestety napaść Rosji na Ukrainę i tocząca się wojna pokrzyżowała plany muzeum, w efekcie wystawa na razie udostępniona będzie tylko w Polsce.

Na ekspozycji będą przedstawione m.in. kontakty polsko-ruskie i rusko-polskie we wczesnym średniowieczu – przejawiające się między innymi poprzez związki dynastyczne władców obydwu krajów, obecność przedmiotów historyczno-kulturowych uznawanych za importy.

Jedna z plansz poświęcona jest pograniczu polsko-ruskiemu we wczesnym średniowieczu, w tym tzw. grodom czerwieńskim, które były nie tylko miejscem konfrontacji Piastów i Włodzimierzowiców, ale i obszarem współpracy, kontaktów poddanych obu dynastii. Początkiem naszego sąsiedztwa.

Muzeum chce pokazać, że sojusze małżeńskie potomków Mieszka I i Włodzimierza Wielkiego odegrały ważną rolę w kontaktach między Polską a Rusią Kijowską, dzisiejszą Ukrainą. W X-XII w. prawdopodobnie zawarto ponad 20 takich związków, które jak pokazuje historia i odkrycia archeologiczne (w Kijowie i na Ostrowie Lednickim) były bardzo silnym czynnikiem interakcji kulturowych, przyczyniając się do zaciśnięcia związków narodowych.

Szczególnie teraz, w tych trudnych i bolesnych dla Narodu Ukraińskiego chwilach, uwzględniając potrzebę popularyzacji wspólnej, bogatej historii Polski i Ukrainy oraz współpracy instytucji kultury MPP na Lednicy chce pokazać rezultaty wspólnej pracy, jaką jest wystawa, którą będzie można obejrzeć w Muzeum do połowy października 2022 r.

Ekspozycję objął honorowym patronatem Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej Andrij Deszczycia.

MPP na Lednicy

You may also like

Zostaw komentarz

Connection Information

To perform the requested action, WordPress needs to access your web server. Please enter your FTP credentials to proceed. If you do not remember your credentials, you should contact your web host.

Connection Type