Strona główna » Nadchodzi gnieźnieńska Noc Muzeów

Nadchodzi gnieźnieńska Noc Muzeów

przez fg

14 maja odbędzie się kolejna edycja wydarzenia – Nocy Muzeów. Nocne zwiedzanie muzeów i placówek kulturalnych wraca po dwuletniej przerwie.

Tym razem wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter, ponieważ do jego organizacji przyłączyło się aż osiem instytucji, które zaproszą do nocnego zwiedzania i zapewnią wiele atrakcji. Zostanie również uruchomiona specjalna linia autobusowa, która ułatwi dotarcie do każdego punktu. Zwiedzanie Muzeów będzie połączone również ze zbiórką „Caritas” dla uchodźców z Ukrainy. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rezerwacji.

Program:
– Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, 15.00-23.00, ul. Kostrzewskiego 1

Muzeum zajmuje się popularyzacją historii i kultury wczesnego średniowiecza w Polsce, a przede wszystkim historii powstania naszego państwa. Podczas Nocy Muzeów zaplanowano zwiedzanie wystaw oraz sali edukacyjnej w towarzystwie przewodników. Będzie to też okazja sprawdzenia, co kryją muzealne magazyny, na czym polega opieka nad zabytkami i poznania szczegółów akcji „Nie kitraj zabytków!”.

– Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej, 15.00-23.00, ul. Kolegiaty 2

Na wystawach w Muzeum znajdują się najcenniejsze i unikatowe zabytki sztuki sakralnej. W trakcie nocnego zwiedzania muzealny przewodnik odkryje tajemnice skarbca i podziemi Katedry gnieźnieńskiej.

– Muzeum Zabytków Kultury Technicznej, 15.00-23.00, ul. Wrzesińska 49/b/4

Prezentowane eksponaty odnawiane są ze szczególną dbałością o zachowanie oryginalności i przywrócenie pełnej sprawności. Jednym z największych unikatów jest grupa polskich motocykli „Sokół” z lat 30. XX w. W programie Nocy Muzeów zaplanowano: zwiedzanie z krzyżówką, konkurs fotograficzny, zdjęcia na motocyklu (18.00-19.00) i ognisko (20.30).

– Muzeum Polskich Organów Elektronicznych, 15.00-21.00, gościnnie: ul. Kolegiaty 2 (sala konferencyjna Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej)

To nowe Muzeum dysponujące największym na świecie zbiorem organów elektronicznych polskiej produkcji, nie ma jeszcze własnej siedziby. Zaprasza jednak na gościnny pokaz „Zapomniane dziedzictwo – polskie organy elektroniczne” połączony z oprowadzaniem. Podczas Nocy Muzeów będzie można zobaczyć jedynie fragment jego imponującej kolekcji, m.in. instrumenty dziecięce, młodzieżowe i estradowe.

– Parowozownia Gniezno, 15.00-20.00, ul. Składowa 1

Zabytkowy kompleks Parowozowni to jeden z najważniejszych w Wielkopolsce zabytków kolejnictwa. Jego początki sięgają 1872 roku, kiedy wybudowano linię kolejową z Poznania przez Gniezno do Torunia i Bydgoszczy. Po 2012 roku wywieziono wszystkie parowozy i zaczęto obiekt okresowo udostępniać turystom. W Noc Muzeów przewodnicy oprowadzą po zakamarkach Parowozowni, m.in. po stałej wystawie.

– Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Dom Powstańca Wielkopolskiego, 15.00-23.00 Stary Ratusz, ul. Chrobrego 40/41 (wejście od dziedzińca)

Dom Powstańca Wielkopolskiego pielęgnuje historię i pamiątki związane z gnieźnieńskim wkładem w przebieg Powstania Wielkopolskiego. Specjalnie na Noc Muzeów na jego wystawie pojawią się pamiątki z dawnych gnieźnieńskich foto-atelier i nim będzie dedykowany warsztat fotograficzny (20.00-21.00). Na najmłodszych czekają różnorodne aktywności, a na nieco starszych planszówki z Fantasmagorią.

– Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, 16.00-18.00, Galeria BPMG, ul. Staszica 12 a

Specjalnie na Noc Muzeów przygotowano wystawę „To miejsce, ten czas. Historia Gniezna na kartach przewodników i pocztówek”, na której będzie można zobaczyć kolekcję przewodników i pocztówek opowiadających o historii Gniezna. Ekspozycję zbudowano w oparciu o zbiory własne biblioteki oraz zbiory Tadeusza Gajdy i Piotra Grześkowiaka, który wraz z kustoszami biblioteki po niej oprowadzi.

– Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski, 16.00 i 18.00, ul. Tumska 2 (Muzeum Ziemniaka w Gnieźnie)

Organizacja Turystyczna Szlak Piastowski zaprasza do nowej atrakcji turystycznej poświęconej wielkopolskiej „pyrze”. Będzie to okazja do poznania jej historii. Nie zabraknie również opowieści o innych zastosowaniach tego warzywa. Zaplanowano również warsztaty.

Gnieźnieńska Noc Muzeów

You may also like

Zostaw komentarz